Follow us on our social media       

 
     

 
 
Menu
 
 

 

 

نقاشي روي شيشه - ويتراي

تدريس آموزش نقاشي بر روي شيشه (ويتراي) توسط استاد مجيد ربيعي


نقاشي روي شيشه

 

نقاشي ويتراي
 
نقاشي ويتراي روي شيشه
 
نقاشي روي شيشه ويتراي
 
نقاشي ويتراي

 
 

 

 

 

 

 


نقاشی ويتراي

نقاشی روی شیشه یا ویترای هنری است که توسط رنگ های ویترای بر روی شيشه هاي تخت و يا ظروف شیشه ای جهت زیبا شدن این ظروف انجام ميشود.

 نقاشي روي شيشه

وسایل مورد نیاز برای نقاشی روی شیشه :

1- مقادیری مشخص از رنگ ویترای

رنگ های ویترای، از 26 نوع رنگ مایع تشکلیل شده است. رنگ های ویترای بسیار متنوع هستند و امکان استفاده از تمامی طرح ها را برای شما فراهم می کند. از این رنگ ها می توان به صورت ترکیبی، خالص و یا با روشن کننده استفاده نمود. برای تزئین اشیایی چون گلدان ها، آینه ها و وسایل دیگر از رنگ ویترای استفاده کنید و با چند روش آسان می توانید به راحتی در منزل انجام دهید.

تمامی رنگ های نقاشی بر روی شیشه در بازار موجود است. این رنگ ها به سه دسته تقسیم می شوند:

دسته اول: رنگ های حلال در آب هستند که نیازی به حرارت در کوره ندارند. از این دسته بیشتر برای مواردی که نیازی به شست و شو ندارند نظیر آینه ها استفاده می شود. همچنین مناسب بازی کردن بچه ها بر روی وسایل شیشه ای می باشد.

دسته دوم: این رنگ ها نیاز به حرارت کوره دارد. بدین صورت که حدود 30 دقیقه در دمای 200 درجه سانتی گراد قرار بگیرند و پس از حرارت دیدن مانعی برای شست و شو وجود ندارد.

دسته سوم: رنگ هایی هستند که در تینر محلول هستند و بصورت شفاف می باشند. بعد از استفاده از این رنگ ها می توان به صورت آرام و ملایم این ظروف را شست و شو داد.

رنگ ويتراي


ویژگی های رنگ های ویترای:

1 - بسیار مقاوم در برابر نور خورشید و همچنین شفافیت و درخشنده گی بالا
2 - به راحتی با رنگ های دیگر مخلوط می شود.
3 - با حلال های نفتی بسیار آسان ترکیب می شود.
4 - ا استفاده از خمیرهای دورگیری می توان سطوح رنگی مجزا ایجاد کرد.
5 - دارای رنگ های متنوع و بسیار عالی

 

2- خمیرهای ویترای

به منظور ایجاد طرح های برجسته یا خطوط مرزی بین رنگ ها می توانید از خمیر ویترای استفاده کنید. این خمیرها به صورت آماده در فروشگاه ها در دسترس می باشند. ولی در صورتی که با تهیه آن با مشکل مواجه شدید می توانید این خمیر را با چسب چوب و خمیر مل تهیه کرده و با یک قیف استفاده کنید. از روش های بسیار زیادی می توان برای نقاشی روی شیشه استفاده نمود.

3- قلم مو یا اسفنج

اسفنج نیز جایگزین مناسب برای قلم مو می باشد.

4- ظروف شیشه ای

بهتر است برای شروع کار از ظروف شیشه ای بی ارزش نظیر شیشه مربا، ترشی، سس و غیره نیز استفاده کنید ولی قبل از آن به خوبی آنها را با آب و صابون بشویید. در صورتی که بر چسب این شیشه ها از بین نرفت می توانید با غوطه وری در آب داغ به مدت چند دقیقه این برچسب را از بین ببرید ولی اگر باز هم چسب هایی بر روی شیشه باقی ماند می توانید از استون یا دستمال های لاک پاک کن استفاده کنید.

 

نقاشي ويتراي

 

 مواد رقیق کننده


به منظور رقیق کردن، تمیز کردن قلم موها و ... از تینر یا وایت استفاده کنید. برای رقیق کردن رنگ از 2 قسمت رنگ و 1 قسمت رقیق کننده استفاده کنید. بهتر از که از تینرهای بدون بو استفاده کنید.

 نحوه نقاشی روی شیشه

برای رسم طرح بهتر است که آن را زیر شیشه قرار دهید و نقاشی خود را آغاز کنید. در صورت ایجاد فضای باز می توانید برای نگه داشتن طرح از چسب نیز استفاده کنید.

در صورتی که ظرف به صورت بطری است باید طرح را لوله کنید و در داخل بطری قرار دهید. پس از انجام این کار به منظور ثابت نگه داشتن طرح و بطری، درون آن را از عدس یا موادی دیگر پرکنید و با قلمو طرح را روی آن بکشید و یا در صورتی که از اسفنج استفاده می کنید؛ پس از آغشته کردن اسفنج به رنگ، اسفنج را با ضربات آرام به شیشه بزنید تا رنگ بر روی شیشه ایجاد شود. می توان بعد از اتمام نقاشی روی شیشه، از سنگ های زینتی و نگین ها برای زیبایی بیشتر این ظروف استفاده کنید.

نقاشي ويتراي روي شيشه

در صورتی که از رنگ های ویترای استفاده می کنید مدت زمان لازم برای خشک شدن رنگ 8 ساعت و برای خمیرهای دور گیری 30 دقیقه می باشد. بهتر است که هوای خشک و عاری از گرد و خاک را انتخاب کنید.

پس از خشک شدن، این رنگ ها استحکام و مقاومت خوبی به خود می گیرند و باید به صورت آرام و ملایم شسته شوند (از غوطه ور کردن و گذاشتن مدت زمان زیاد درون آب خودداری کنید).

از روش های دیگر نقاشی روی شیشه می توان به روش استنسیل اشاره نمود. بدین صورت که طرح مد نظر را بر روی کاغذ رسم کرده و سپس روی شیشه می چسبانیم. پس از آن اسفنج آغشته به رنگ را، به قسمت های خالی می زنیم و این قسمت ها را رنگ می کنیم.

برچسب ها : ننقاشی ويتراي, نقاشی ويتراي چیست ، رنگ ويتراي چیست ، نقاشی حرفه ای با رنگ ويتراي ، نقاشی روی شيشه با رنگ ويتراي، نمونه نقاشی های ويتراي، نقاشی ويتراي، رنگ ويتراي ، اموزش نقاشي روي شيشه ، آموزشگاه نقاشي روي شيشه ويتراي ، آموزشگاه معتبر ويتراي ، آموزشگاه حرفه اي ويتراي ، آموزشگاه نقاشي ويتراي

 
 

© 2017 Rabie Art  Academy . All Rights Reserved.           
Powered by Tehranvila
Technical Office